adwokaci olsztyn
adwokaci olsztyn
wyrok łączny

WYROK ŁĄCZNY

W poprzednich wpisach przedstawiłem Państwu kwestię kary łącznej, przesłanek do jej orzeczenia oraz zasad jej wymiaru w praktyce. Jedną z możliwości zastosowania kary łącznej jest wydanie przez Sąd wyroku łącznego. Jednakże czy Sąd wydaje wyrok łączny z urzędu, czy trzeba złożyć wniosek? Jak przebiega to postępowanie? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w niniejszym wpisie.

Sąd wyda wyrok łączny, gdy zostaną spełnione przesłanki do orzeczenia kary łącznej (o których szerzej pisałem tutaj).

Postępowanie o wydanie wyroku łącznego może zostać wszczęte:

– z urzędu przez Sąd,

– z wniosku skazanego,

– z wniosku Prokuratury.

Wniosek o wydanie wyroku łącznego należy skierować do tego Sądu, który wydał ostatni wyrok w pierwszej instancji albo, w przypadku, gdy w pierwszej instancji orzekały Sądu różnych instancji, do Sądu wyższego rzędu.

Przykład 1:

Jan został skazany dwoma wyrokami. Pierwszy wyrok w I instancji wydał Sąd Rejonowy w X, a drugi wyrok w I instancji wydał Sąd Rejonowy w Y. W tej sytuacji sądem właściwym do wydania wyroku łącznego będzie Sąd Rejonowy w Y, bowiem wydał on ostatni wyrok w I instancji.

Przykład 2:

Jan został skazany dwoma wyrokami. Pierwszy wyrok w I instancji wydał Sąd Rejonowy w X, a drugi wyrok w I instancji wydał Sąd Okręgowy w Z. W tej sytuacji sądem właściwym do wydania wyroku łącznego będzie Sąd Okręgowy w Z, bowiem jest Sądem wyższego rzędu spośród Sądów orzekających w pierwszej instancji.

Co istotne, wniosek o wydanie wyroku łącznego nie podlega żadnej opłacie sądowej.

Sąd wyda wyrok łączny po przeprowadzeniu rozprawy, jednakże udział skazanego nie jest na niej obowiązkowy.

Jaką rolę pełni adwokat w postępowaniu o wydanie wyroku łącznego?

Zadaniem adwokata jest czuwanie, aby wydany wyrok łączny był prawidłowy i sprawiedliwy, w szczególności poprzez wskazanie Sądowi jednostkowych wyroków podlegających łączeniu oraz okoliczności przemawiających za zastosowaniem zasady absorpcji. Oczywiście adwokat działa w celu uzyskania jak najkorzystniejszego rozstrzygnięcia dla swojego klienta.

adw. Wojciech Piłat

 

Wpis aktualny na dzień 9 sierpnia 2016 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *