Co grozi za prowadzenie pojazdu po alkoholu?
Co grozi kierowcy za prowadzenie pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu? Poniżej przedstawiamy konsekwencja wynikające z Kodeksu karnego.
Zgodnie z art. 115 § 16 Kodeksu karnego, stan nietrzeźwości w rozumieniu tego kodeksu zachodzi, gdy:
1) zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub
2) zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia.
Tak więc, jeżeli kierowca prowadzi pojazd w stanie nietrzeźwości (stężenie we krwi ponad 0,5 promila), popełnie przestępstwo z art. 178a § 1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Sąd w wyroku powinien orzec również środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów. Zgodnie z art. 42 § 1 k.k. Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów określonego rodzaju w razie skazania osoby uczestniczącej w ruchu za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, w szczególności jeżeli z okoliczności popełnionego przestępstwa wynika, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę zagraża bezpieczeństwu w komunikacji. Jednak zgodnie z § 2, Sąd orzeka, na okres nie krótszy niż 3 lata, zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa wymienionego w § 1 był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia określonego w art. 173, art. 174 lub art. 177. Orzeczenie zatem środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, na okres nie krótszy niż 3 lata, jest obligatoryjny. Dodatkowo Sąd orzeka świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5000 złotych
17 października 2016 r.
adw. Paweł Mąka