Prawa pokrzywdzonego w postępowaniu karnym – postępowanie sądowe
Pokrzywdzonym w rozumieniu Kodeksu postępowania karnego jest to osoba fizyczna lub prawna, której dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo (art. 49 § 1 k.p.k.).
O prawach pokrzywdzonego na etapie postępowania przygotowawczego pisałem tutaj. W niniejszym wpisie przybliżę uprawnienia jakimi dysponuje pokrzywdzony na etapie postępowania sądowego.
W toku postępowania sądowego pokrzywdzonemu przysługuje:
- prawo złożenia oświadczenia o występowaniu w sprawie w charakterze oskarżyciela posiłkowego. Oświadczenie to trzeba złożyć do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej (art. 53 i 54 § 1 k.p.k.),
- prawo do złożenia wniosku o naprawienie szkody lub zadośćuczynienie za doznaną krzywdę (art. 49a k.p.k.),
- prawo wzięcia udziału w rozprawie i pozostawania na sali rozpraw (art. 384 § 1 k.p.k.),
- prawo wzięcia udziału w posiedzeniu w przedmiocie warunkowego umorzenia postępowania (art. 341 § 1 k.p.k.),
- prawo wzięcia udziału w posiedzenie w przedmiocie skazania oskarżonego bez rozprawy (art. 343 § 5 k.p.k.),
- prawo do niewyrażenia zgody na dobrowolne poddanie się karze przez oskarżonego (art. 387 § 2 k.k.),
- jeżeli pokrzywdzony występuje w sprawie w charakterze oskarżyciela posiłkowego ma prawo do składania wniosków dowodowych, a także prawo do złożenia środka zaskarżenia od orzeczenia wydanego przez sąd I instancji.
Jak wynika z powyższego, w praktyce, najistotniejszym uprawnieniem jest złożenie oświadczenia o występowaniu w sprawie w charakterze oskarżyciela posiłkowego, dzięki czemu pokrzywdzony uzyskuje możliwość realnego wpływu na kształt prowadzonego postępowania oraz treść ostatecznego orzeczenia.
adw. Wojciech Piłat
Wpis aktualny na dzień 27 lipca 2018 r.