adwokaci olsztyn
adwokaci olsztyn
Adwokaci Olsztyn Vis Legis - porady prawne - rozwód i separacja

Rozwód a separacja – poznaj różnice

Rozwody i separacje to bardzo trudne momenty w życiu. Podjęcie decyzji o rozpoczęciu formalnych działań kosztuje dużo emocji i nerwów. W tym trudnym czasie kancelaria Vis Legis oferuje swoją pomoc w skutecznym przeprowadzeniu sprawy.

Rozwód krok po kroku

Instytucja rozwodu została usankcjonowana w artykule 56 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie z tymi zapisami każdy z małżonków ma prawo wnieść do sądu pozew rozwodowy w przypadku nastąpienia zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego. By doprowadzić do rozprawy rozwodowej, wystarczą tak naprawdę 3 kroki:

  1. Stworzenie pozwu rozwodowego
  2. Złożenie dokumentów rozwodowych we właściwym sądzie
  3. Rozprawa rozwodowa

Na każdym z tych etapów kancelaria Vis Legis oferuje swoje usługi, by w jak najmniej problemowy sposób przeprowadzić klienta przez ten stresujący okres życia. Dodatkowo adwokaci Olsztyn zapewnią zgodność formalną pozwu z obowiązującymi przepisami.

Vis Legis adwokaci Olsztyn zapewniają pomoc prawną w zakresie prawa rodzinnego i opiekuńczego

 

Przesłanki orzeczenia rozwodu

Główną przesłanką, której zaistnienie determinuje praktycznie wszystkie rozwody, to wymieniony w art. 56 § 1 KRO zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego. Czym jednak jest w praktyce zupełny rozkład pożycia małżeńskiego? Według Sądu Najwyższego składają się na niego 3 elementy:

  • więź uczuciowa
  • więź fizyczna
  • więź gospodarcza

Równoczesne zaistnienie wszystkich 3 elementów jest jedyną przesłanką, która może spowodować orzeczenie rozwodu przez sąd. Jednak w trakcie postępowania badana jest również trwałość ustania więzi. Jeśli sąd zauważy, że istnieje szansa odbudowania więzi między małżonkami oraz powrotu do wspólnego życia, to nie dojdzie do orzeczenia rozwodu.

Negatywne przesłanki orzeczenia rozwodu

Przesłanki negatywne, które uniemożliwiają orzeczenie rozwodu, wymienione są w art. 56 § 2 oraz art. 56 § 3 KRO. Zgodnie z brzmieniem tych przepisów do rozwodu nie może dojść w przypadku, gdy:

  • w jego skutek miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci
  • orzeczenie byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego
  • jeżeli żąda go jedynie małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia

Kancelaria Adwokacka Vis Legis Olsztyn oferuje profesjonalne i kompleksowe usługi prawne

 

Skutki orzeczenia rozwodu

Orzeczenie rozwodu niesie za sobą, przede wszystkim ustanie małżeństwa. Dodatkowo sąd musi rozwiązać sprawę opieki nad małoletnimi dziećmi obojga małżonków, jeśli takie są. Sąd orzeka także w kwestii korzystania ze wspólnego mieszkania oraz może dokonać podziału majątku wspólnego, a także nałożyć na jednego z małżonków obowiązek dostarczania środków utrzymania dla drugiego małżonka, jeśli zaistnieją ku temu przesłanki.

Separacja – adwokaci Olsztyn

Instytucja prawna uregulowana w art. 611 § 1 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego. Rozwód a separacja to przede wszystkim różnica w braku przesłanki trwałości. Separację sąd może orzec na wniosek o separację każdego z małżonków, gdy nastąpił zupełny rozkład pożycia. Kancelaria adwokacka Vis Legis zapewnia kompleksową pomoc prawną z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego. Zajmie się formułowaniem oraz składaniem wniosku o separację.

Przesłanki orzeczenia separacji

Podobnie jak w przypadku, gdy chodzi o rozwody, istnieją 3 elementy, które sąd jest zobligowany zbadać, by orzec o separacji.

  • więź uczuciowa
  • więź fizyczna
  • więź gospodarcza

Przy zaistnieniu wszystkich 3 elementów oraz braku przesłanek negatywnych, sąd może orzec separację.

Kancelaria adwokacka Vis Legis oferuje profesjonalne wsparcie w sprawach rozwodowych

 

Negatywne przesłanki orzeczenia separacji

Kolejne podobieństwo jeśli chodzi o porównanie rozwodu i separacji, to przesłanki negatywne orzeczenia separacji. W przypadku separacji możemy wyróżnić 2 czynniki negatywne:

  • gdyby dobro wspólnych, małoletnich dzieci miało ucierpieć
  • gdyby orzeczenie separacji godziło w zasady współżycia społecznego

Skutki orzeczenia separacji

Podobieństwo w skutkach jeśli chodzi o rozwód i separację, to uchylenie wspólnoty małżeńskiej. W przypadku orzeczenia separacji, jeśli zaistniały względy słuszności, to małżonkowie są zobowiązani do wzajemnej pomocy oraz tak, jak w przypadku orzeczenia rozwodu, do dostarczania środków utrzymania dla drugiego małżonka.

Zniesienie separacji

Na podstawie art. 611 § 1 KRO, po złożeniu przez obie strony odpowiednich wniosków, sąd może zadecydować o zniesieniu separacji. Równocześnie z tą samą chwilą ustępują skutki separacji, a sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad dziećmi jeśli jest taka potrzeba.

Rozwód i separacja z pomocą Vis Legis Olsztyn

 

Rozwód a separacja – różnice

Rozwód i separacja to odmienne instytucje prawa rodzinnego w odniesieniu do tej samej instytucji prawnej, jaką jest małżeństwo. Decyzję o wyborze danego środka prawnego podejmują małżonkowie. Warto przeanalizować różnice przed złożeniem dokumentów w sądzie.

Zawarcie nowego związku małżeńskiego

Jedna z większych różnic, jaka istnieje między rozwodem a separacją, to właśnie możliwość zawarcia nowego związku małżeńskiego. Po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego każdy z małżonków może bez przeszkód wstąpić w nowy związek małżeński. W przypadku uprawomocnienia się orzeczenia separacji małżonkowie nie mają prawa wstąpić w nowy związek małżeński.

Powrót do małżeństwa

Kolejny element, w którym rozwody i separacje różnią się od siebie to możliwość powrotu do małżeństwa. W przypadku rozwodu co do zasady nie ma takiej możliwości. Natomiast gdy małżeństwo przebywa w separacji, po uprzednim złożeniu do sądu zgodnych wniosków obu stron, sąd może orzec o zniesieniu separacji. W takim przypadku wszelkie skutki prawne separacji ustają. Ponadto na zgodny wniosek małżonków sąd może orzec o ustanowieniu rozdzielności majątkowej małżonków po ustaniu separacji.

Zmiana nazwiska

Zmiana nazwiska możliwa jest jedynie po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego wraz z zachowaniem ustawowego terminu wynoszącego 3 miesiące. Takie oświadczenie należy złożyć przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego lub przed konsulem w przypadku przebywania za granicą. W trakcie separacji prawnej zmiana nazwiska może odbyć się jedynie na podstawie przepisów administracyjnych, jak w przypadku każdego innego obywatela.

Adwokaci Olsztyn Vis Legis oferują pomoc prawną z zakresu rozwodu i separacji

 

Obowiązek alimentacyjny

Zarówno rozwód jak i separacja są podstawą do orzeczenia obowiązku alimentacyjnego. Jeśli chodzi o rozwody, to obowiązek alimentacyjny na rzecz drugiego małżonka istnieje do momentu zawarcia przez niego kolejnego związku małżeńskiego lub przez 5 lat od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego w przypadku, gdy alimenty zostały zasądzone dla osoby, która nie została uznana za winną rozpadu małżeństwa. W przypadku separacji co do zasady obie strony mają prawo ubiegać się o alimenty. By roszczenie mogło być skuteczne, strona nie może zostać uznana winna orzeczenia separacji. Ustanie obowiązku alimentacyjnego, zachodzi w momencie zniesienia separacji lub orzeczenia rozwodu.

Czy do rozwodu potrzebna jest separacja?

Nie. W przypadku, gdy jedna ze stron od początku postępowania żąda rozwodu i jest to roszczenie uzasadnione przez sąd, to sąd orzeka rozwód bez konieczności wcześniejszego orzeczenia separacji.

Kiedy separacja przechodzi w rozwód?

Separacja nigdy automatycznie nie przechodzi w rozwód. Jeśli przynajmniej jedna ze stron stwierdzi, ustanie wszelkich więzi w trakcie separacji, ma prawo złożyć pozew o rozwód. Sąd podczas rozpoznania sprawy nie może już orzec separacji, rozstrzyga jedynie kwestie orzeczenia rozwodu.

Co lepsze – rozwód a separacja?

Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle zależna od indywidualnej sytuacji klienta. W kancelarii Vis Legis każdą sprawę rozpatrujemy jednostkowo, by nasi klienci mieli jak najlepszy ogląd sytuacji i na tym oprzeć swój wybór. Mamy doświadczenie w prowadzeniu zarówno spraw rozwodowych jak i separacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *