adwokaci olsztyn
adwokaci olsztyn
adwokat biskupiec nakaz zapłaty

Co zrobić, gdy otrzymamy nakaz zapłaty z Sądu?

Jak postąpić, gdy otrzymamy nakaz zapłaty z sądu? Na pewno nie można pozostawać biernym i zamieść sprawy pod dywan, gdyż bardzo często zdarza się, że pomimo faktycznego istnienia zadłużenia, nie musimy go spłacać.

Istnieją dwa nakazy zapłaty – w postępowaniu upominawczym oraz nakazowym. W większości spraw nakazy te wydawane są przez tzw. e-sąd, czyli Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie. Pomimo, że korespondencja ta przychodzi z Sądu, nie oznacza to, że „Sąd wydał wyrok”, jak często uważają pozwani. Sąd (referendarz lub sędzia) wydaje nakaz na podstawie dokumentów przedstawionych przez stronę powodową (powoda), jednak składając w zależności od wydanego nakazu – sprzeciw lub zarzuty powoduje, że nakaz zapłaty utraci moc. Co istotne, w przypadku sprzeciwu, jest to zupełnie bezpłatne, a daje czasem możliwość uchylenia się od płatności zobowiązania.

Po złożeniu sprzeciwu, Sąd wyznacza rozprawę i rozpoznaje naszą sprawę w normalnym trybie (przesłuchuje świadków itd., jeśli takie wnioski zostaną złożone).

Co istotne, duża część spraw dotyczy roszczeń przedawnionych. Co to oznacza? Pomimo tego, że faktycznie zobowiązanie istnieje (np. z umowy kredytu), to jednak na skutek upływu czasu (przedawnienie) powoduje to, że powód nie może na drodze sądowej domagać się uzyskania tytułu wykonawczego (wyroku) na dłużnika dotyczącego tej wierzytelności, a co za tym idzie, nie może wszcząć egzekucji komorniczej itd. By jednak Sąd powództwo oddalił, koniecznym w takim przypadku jest zgłoszenie odpowiedniego zarzutu. W związku z tym wskazane jest, by po otrzymanie wezwania do zapłaty, nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym lub postępowaniu nakazowym, zasięgnąć porady prawnika, gdyż może okazać się, że roszczenie jest już przedawnione (czasem w grę wchodzą krótkie okresy przedawnienia, nawet 3 i 2-letnie, a nawet roczne). Warto zatem oddać sprawę do sprawdzenia prawnikowi, którzy czasem porad takich udzielają bezpłatnie, jak choćby adwokaci naszej Kancelarii: http://www.adwokaciolsztyn.pl/uslugi/odszkodowania/ . Może się bowiem okazać, że darmowa porada prawna i złożenie sprzeciwu lub zarzutów powoduje, że zadłużenia nie trzeba będzie płacić (osoby nie będące profesjonalistami, mówią o anulowaniu długu, co jest sformułowaniem dość niefortunnym).

Jeśli otrzymacie Państwo nakaz zapłaty, zachęcamy do bezpłatnego skonsultowania tej sprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *